Wkrótce, bo już 30 listopada spędzicie najlepszy wieczór andrzejkowy w Rukoli. Choć współczesne zabawy andrzejkowe zgubiły swój pierwotny charakter, to jednak wciąż chętnie bawimy się w andrzejkowe wróżby. Każdy, kto ma ochotę na chwilę magii, szaleństwa i dobrego humoru spędzi tę noc u Nas wyjątkowo. Niesamowita zabawa dla wszystkich, którzy chcą spędzić ten czas, dobrze bawiąc się w otoczeniu wykwintnego menu i świetnej muzyki.

Czy wiesz skąd się wzięły Andrzejki?

Niestety nie ma zgodności co do historii Andrzejek. Jedna z teorii wskazuje na pochodzenie tego święta ze starożytnej Grecji. Wiąże się to z etymologią greckiego pochodzenia imienia Andrzej. Po grecku Andrzej znaczy „aner” wyraz tłumaczony jako „męski”, „przynależny mężczyźnie”. Inna teoria doszukuje się związku w starogermańskim kulcie boga Freyera – patrona płodności i urodzaju oraz w celtyckich wierzeniach. Obrzędy andrzejkowe znane już były w XII wieku, jednak istnieją dowody, że ta tradycja jest jeszcze starsza.

Andrzejkowa noc odbywa się z 29 na 30 listopada w wigilię świętego Andrzeja – patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Do Polski andrzejkowe wróżby przywędrowały w XVI wieku. Dzień ten przypada na końcu lub początku katolickiego roku liturgicznego. Zwyczaj wróżenia sobie w wigilię św. Andrzeja, potocznie nazywany „jędrzejkami” lub „jędrzejówkami”, był znany we wszystkich rejonach Polski. Pierwotne wróżby przede wszystkim przeznaczone były dla kobiet stanu wolnego i miały charakter typowo matrymonialny. Do wróżb podchodzono bardzo poważnie i indywidualnie, odbywały się one w odosobnieniu. Z czasem przybrały one formę zbiorową, organizowaną dla kobiet niezamężnych. A w końcu andrzejki przekształciły się w obecne spotkania dla wszystkich.

Najpopularniejsze wróżby andrzejkowe.

Wróżenie z wosku

Najpopularniejszą wróżbą w wieczór andrzejkowy to wróżba z wosku, która dotyczy głównie miłości i najbliższej przyszłości. Do wróżby potrzebujemy naczynia – najlepiej gdyby była to drewniana bala, używany stary klucz z dużą dziurką oraz roztopiony wosk. Przelewanie wosku przez dziurkę od klucza powinno odbyć się w skupieniu, z prośbą w głowie do św. Andrzeja, by przedstawił nam miłosną przyszłość. Klucz trzymamy w lewej ręce. Czekamy aż woskowa figura zastygnie na wodzie, następnie wyjmujemy ją i zbliżamy do świecy lub jakiekolwiek innego światła, tak by ukazał się nam cień na ścianie. Kształtu odlanego wosku przedstawić nam może wygląd przyszłego męża, jego zawód a nawet to czy małżeństwo będzie z wielkiej miłości, rozsądku czy przymusu. Tutaj dużą rolę odgrywa nasza wyobraźnia.

Wróżenie z butów

Dość znaną i łatwą wróżbą jest kolejka z butów. Tutaj nie potrzebujemy wielu akcesoriów, wystarczą tylko nasze buty i chętne osoby. But musi być z lewej nogi, ta strona według wierzeń ma magiczne właściwości. Zabawa polega na ustawieniu rzędu butów w najdalszym miejscu od drzwi wyjściowych. Ostatni but z kolejki przestawiamy na początek, czynność tą powtarzamy do momentu kiedy jeden z butów dotrze do progu. But, który pierwszy przekroczy próg wygrywa. Oznacza to, że jego właściciel lub właścicielka najwcześniej się zakocha lub weźmie ślub spośród wszystkich osób uczestniczących w zabawie.

Wróżenie z kubków

Kolejna wróżbą związaną z naszą najbliższą przyszłością jest wróżenie z kubków. Do wróżby przygotowujemy 3 kubki, pod każdy z nich umieszczamy: monetę, która oznacza bogactwo; kwiatek, który przynosi szczęście oraz obrączkę, która przepowiada miłość. Zabawa opiera się na losowaniu kubków przez osoby uczestniczące we wróżbie.

Wróżenie z papierowego serca

Serce z papieru, chyba wszyscy pamiętają tą wróżbę już z czasów szkolnych. By ją wykonać należy wyciąć duże czerwone serce z papieru, a następnie wypisać na nim wszystkie litery alfabetu od A do Z lub konkretne imiona. Finałem wróżby jest nakłuwanie serca igłą po niezapisanej stronie. Litera, która zostaje nakłuta oznacza pierwsze imię naszego przyszłego partnera lub partnerki.

Niebawem fantastyczna zabawa, wróżby oraz wyśmienite menu w Rukoli w Noc Andrzejkową! Zapraszamy wszystkich tych, którzy  jeszcze wahają się, jak spędzić ten magiczny wieczór! Zapoznaj się z naszą oferta andrzejkową tutaj!

ZAPRASZAMY!