Halloween najbardziej znane i hucznie obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych. Jednak nie one są kolebka tego święta, jak większość sądzi. Do końca wieku XX obchodzone było tylko w Irlandii. Następnie dotarło do Anglii i dopiero w latach 30tych XX w. zawitało również do USA. Do Polski przywędrowało pod koniec lat 90-tych i na dobre zagościło w naszym kraju, głównie dzięki mediom i promocji tego święta w filmach i serialach. Najwięcej zwolenników Halloween ma wśród osób młodych. Obchodzi się je 31 października, dzień przed Wszystkimi Świętymi. Halloween kojarzone przede wszystkim z wydrążoną i podświetloną dynią oraz przebieraniem się za przerażające postaci kryje w sobie wiele ciekawostek.

Czego jeszcze nie wiesz o Halloween?

Pochodzenie nazwy Halloween

Nazwa Halloween jest najprawdopodobniej skrótem od All Hallows’ Eve co oznacza Wigilię Wszystkich Świętych. Geneza Halloween nie jest do kończa znana. Etnolodzy wskazuja tutaj rzymskie święto na cześć bogini owoców i nasion – Pomony lub celtycki obrządek Samhain, w trakcie którego witano zimę i obchodzono Święto Zmarłych.

Legenda o dyni

Dynia jak już wiemy, jest nieodłącznym elementem Halloween. Irlandzka legenda mówi o leniwym i chciwym Jacku, który zawarł tajemniczy pakt z diabłem i zaprzysiągł oddać mu duszę za bogactwo. Niestety Jack próbował oszukać diabła a ten za karę skazał go na wieczną tułaczkę. W ten oto sposób Jack błąkał się po świecie żywych a drogę rozświetlał mu lampion w postaci dyni. Dlatego dynia ma symbolizować twarz upiora. W pierwszej wersji legendy dynię zastępowały rzepa, burak lub brukiew. Do dziś dyniowy lampion pozostał symbolem pamięci po duszach, które po śmierci nie zaznały spokoju.

Rekordowa dynia na świecie i w Polsce.

Zakańczając temat dyni, nie można wspomnieć o rekordzie. W 2016 r. ustanowiono nowy rekord Guinnessa największej dyni na świeci. Wyhodował ją farmer Mathias Willemijns z Belgii, jego dynia ważyła 1190kg! Z kolei w Polsce w 2017r. rekord największej dyni ustanowił Dominik Kędziak podczas festiwalu Dyni w Krapkowicach– ogromna dynia ważyła 839 kg.

Rekordowe wydatki Amerykanów..

To w Stanach Zjednoczonych najhuczniej obchodzi się Halloween. Przygotowania do tego święta amerykanie zaczynają z dużym wyprzedzeniem i nie szczędzą pieniędzy na halloweenowe przebrania. Statystyki mówią, że w 2017r. całość halloweenowych wydatków ( kostiumy, dekoracje, słodycze, świąteczne kartki) zamknęła się w kwocie 8,6 mld dol co było wartością rekordową.
Drugie w kolejności
Halloween po Bożym Narodzeniu zajmuje drugie miejsce pod względem popularności i dochodowości.

Co maja wspólnego pająki z Halloween?

Pająk to również jeden z symboli ozdobnych halloween. Wykorzystywany do dekoracji domu, potraw lub jako ozdoba bizuteryjna. Niektórzy wierzą, że spotakny pajak w Halloween to duch znarłej, bliskiej osoby. Tego dnia, uważajmy więc na pająki…

Strach przed Halloween?

Samhainophobia to paniczny lęk przed dniem Halloween. Okazuje się, że cierpi na nia wiele osób.

Najpopularniejsze słodycze

Największą popularnością wśród słodyczy tego dnia cieszy się Snickers, tuż za nim Kit-Kat i M&M’s. 28 października jest dniem najwiekszej sprzedaży słodyczy.

Pełnia podczas Halloween

Rzadko się zdarza by zjawisko pełni księżyca pokryło się z Halloween. Ale jednak… ostatnia taka sytuacja wystąpiła m.in. w roku 1925, 1944. 1955 i 1974. Taka sytuacja powtórzy się już wkróttce, bo w w 2020r.

Dlaczego pomarańczowy i czarny?

Te dwa kolory symbolizują Halloween. Kolor pomarańczowy oznacza koniec zbiorów związany z jesienią a czarny wskazuje na odejście lata.

Najpopularniejsze zabawy

Do najpopularniejszych zabaw halloweenowych należy zabawa cukierek albo psikus – najbardziej lubiana przez dzieci, które odwiedzają mieszkańców w celu zbierania cukierków i łakoci. Drugą dosyć popularną zabawą jest „Apple bobbing”, która polega na ugryzieniu pływającego jabłka w misce bez użycia rąk. Brak uszkodzenia na jabłku oznaczać ma szczęśliwy rok.