Kiedy zapadnie w końcu magiczne słowo „tak” i decyzja o ślubie, przyszli państwo młodzi pozostają w obliczu nie lada wyzwania. Radość, spełnienie, szczęście – to pierwsze uczucia, które im towarzyszą. W następnej kolejności myśli zaczynają krążyć wokół organizacji całej ceremonii. Zastanawiając się nad organizacją i przebiegiem uroczystości przede wszystkim powinniśmy sami sobie odpowiedzieć na pytanie: jak ma wyglądać ten szczególny dzień w naszym życiu? Kogo chcemy zaprosić – najbliższą rodzinę czy dalszych krewnych i znajomych? Jakie chcemy wybrać menu? I w końcu, czy po ślubie zamierzamy zorganizować tradycyjne wesele czy może uroczysty obiad poślubny dla najbliższych? Oczywiście pozostaje jeszcze temat budżetu, bo od tego zależą wszystkie powyżej wspomniane kwestie.

W polskiej tradycji utarł się pewien schemat organizowania wielkich hucznych wesel. Piękna biała suknia z welonem, weselny zespół, czarujący wodzirej, muzyka do rana, zastawione suto stoły i oczywiście poprawiny – jednym słowem wielka pompa, im większa tym lepiej. Zaplanowanie takiego wesela to również nie mały stres, mnóstwo godzin poświęconych na organizację oraz tysiące wydanych złotówek. Liczba zaproszonych gości oscyluje w granicach 100-250 osób. Zwolenników organizowania wesel jest z pewnością wielu i zawsze jacyś będą.

Jednak coraz więcej młodych osób próbuje wyłamać się z utartych schematów i weselom mówi „nie”. Różne są powody dla których część osób preferuje jednak kameralną uroczystość od typowego tradycyjnego wesela. Czasem są to indywidualne upodobania – nie wszyscy marzą o hucznym weselu i zabawie do rana, nie każdy czuje się komfortowo na pierwszym planie, czasem są to względy ekonomiczne a bywa i tak, że niektórzy wolą zamiast na wesele bo „tak wypada” przeznaczyć pieniądze na inny cel. np. podróż poślubną, na swoje wspólne pasje, urządzenie swojego mieszkania czy też wkład finansowy na kredyt mieszkalny.

Wesele vs obiad? – „za” i „przeciw”

Wesele

Plusy

 • Wybór gości weselnych – to nie łatwe zadanie. Przy wielkim weselu znajdzie się miejsce dla wszystkich, zarówno dla dalszych krewnych jak i znajomych, unikniemy również niezręcznych pytań, dlaczego kogoś nie zaprosiliśmy.
 • Dzisiaj wszyscy są zabiegani i mało czasu poświęcają na kontakty z rodziną. Uroczystość weselna to jedna z niewielu okazji do spotkania się zarówno z bliską jak i dalszą rodziną.
 • Młodzi często obawiają się pustego parkietu i tego, czy muzyka przypadnie wszystkim do gustu. Przy dużej ilości zaproszonych gości problem nie istnieje, parkiet zawsze będzie zajęty.
 • Wielogodzinna zabawa z całą rodziną i przyjaciółmi, wystawne i bogate menu, kreatywny wodzirej, zespół weselny, oczepiny to niewątpliwie atrakcyjne elementy każdego wesela.
 • Jeśli ktoś urodził się przebojowym organizatorem to z pewnością świetnie spełni się w roli organizatora własnego ślubu.

Minusy

 • Wesele jest tradycyjnym i częściej wybieranym przez przyszłych małżonków rozwiązaniem na spędzenie czasu po ceremonii zaślubin. Decydując się na wesele – co jest oczywiste i logiczne – niewątpliwie musimy przygotować się na wyższe koszty niż w przypadku tylko obiadu. Składają się na nie: większa ilość posiłków i alkoholu, wydłużone godziny obsługi restauracyjnej, zespół weselny, DJ, nocleg dla gości.
 • Przygotowanie wesela to również o wiele większa ilość czasu poświęcona na organizację a tym samym i większy stres. Czasem pary decydują się na zatrudnienie konsultanta ślubnego, co dodatkowo zwiększa koszty.
 • Przy weselach liczących ok. 300 zaproszonych gości bywa problem ze znalezieniem odpowiednio dużej sali, ponieważ większość sal weselnych w Polsce przeznaczona jest do 150 osób.
 • Podczas zabawy weselnej młodej parze brakuje czasu nawet na krótką rozmowę z każdym z zaproszonych a czasem nie są w stanie wszystkich z osobna przywitać. Jest również wiele osób nieznajomych, np. osoby towarzyszące.

Obiad

Plusy

 • Aranżacja obiadu jest zdecydowanie mniej kosztowna. To dla większości największa zaleta skromnego przyjęcia. Zaoszczędzone pieniądze młodzi mogą przeznaczyć na dowolny cel wybrany przez siebie.
 • Kameralne przyjęcia weselne zapewnia klimatyczny i spokojny nastrój a młoda para ma czas nawet na dłuższą rozmowę z każdym z zaproszonych gości.
 • Rezerwacja lokalu uroczystości poślubnej jest łatwiejsza, ponieważ terminy rezerwacji w restauracjach nie są tak odległe jak w przypadku dużych sal weselnych.
 • Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które nie przepadają za głośnymi imprezami, tańcami do rana lub najzwyczajniej nie czują się zbyt dobrze w tłumie.
 • Mniejszy rozmach imprezy pozwala ograniczyć czas i stres przyszłym małżonkom związanych z organizacją poszczególnych elementów uroczystości, dzięki czemu mogą przeżyć tą uroczystość wypoczęci w skupieniu na sobie i swoich najbliższych.

Minusy

 • Kameralne przyjęcia ślubne w Polsce są jeszcze mało popularne. Zdarza się, szczególnie w przypadku osób starszych przywiązanych do tradycji, że ta forma przyjęcia jest niezrozumiała. Należy też być przygotowanym na krytykę dalszej rodziny, która nie została zaproszona.
 • Obawa, że nie będzie tak atrakcyjnie jak na weselu. To prawda, że obiad poślubny nie dostarcza tylu atrakcji co wesele, co nie oznacza, że czas ten nie może być równie uroczysty, urokliwy i niezapomniany.

Każde z opisanych wyżej rozwiązań ma swoje zalety i wady. Dokonanie trafnego wyboru zależy przede wszystkim od osobistych preferencji przyszłych małżonków a taka decyzja powinna być przemyślana i  podjęta wspólnie.